No 2025. gada tiek palielināts pensionāra neapliekamais minimums - no 500 eiro uz 1000 eiro mēnesī.
Lai strādājošiem pensionāriem, kuru pensijas un darba algas apmērs ir neliels (līdz 1000 eiro), ikmēneša pieejamo naudas līdzekļu apmērs nesamazinātos un nebūtu ikgadēji jāiesniedz gada ienākumu deklarāciju, ir paredzēts, ka katram strādājošam pensionāram pēc brīvprātības principa ir tiesības izvēlēties piemērot pensionāra neapliekamo minimumu dalīti - 500 eiro piemēro darba algai un 500 eiro piemēro pensijai.
Detalizētāka informācija par šo jauno iespēju ir iegūstama, vēršoties Valsts ieņēmumu dienestā. Taču arī Labklājības ministrija ir sagatavojusi atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem.
Vai pensionāra neapliekamais minimums ir obligāti jādala?
Nē, tā ir katra strādājošā pensionāra izvēle.
Izvēloties nedalīt pensionāra neapliekamo minimumu, tas tiek piemērots tikai pensijai, kuru izmaksā pensijas izmaksātājs - Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, Aizsardzības ministrija, Satversmes aizsardzības birojs, Militārās izlūkošanas un drošības dienests.
Izvēloties dalīt pensionāra neapliekamo minimumu, tas tiek piemērots dalīti - 500 eiro darba devējs piemēro darba algai un 500 eiro pensijas izmaksātājs piemēro pensijai.
Kur katrā konkrētajā gadījumā ir jāiesniedz strādājošā pensionāra algas nodokļa grāmatiņa?
Ja strādājošs pensionārs izvēlas dalīt pensionāra neapliekamo minimumu, algas nodokļa grāmatiņai ir jābūt iesniegtai pie darba devēja. Ja strādājošs pensionārs izvēlas nedalīt pensionāra neapliekamo minimumu, algas nodokļa grāmatiņai ir jābūt iesniegtai pie pensijas izmaksātāja (visbiežāk VSAA).
Svarīgi zināt, ka savu izvēli – dalīt vai nedalīt pensionāra neapliekamo minimumu, strādājošais pensionārs var arī mainīt.
LR LM informācija
Kā būtu izdevīgāk rīkoties strādājošam pensionāram, ja pensija ir zem 1000 eiro mēnesī?
Ja pensija ir līdz 1000 eiro, pie jebkura darba algas apmēra, tad ieteicams piemērot pensionāra neapliekamo minimumu dalīti. Šajā gadījumā algas nodokļa grāmatiņai ir jābūt iesniegtai pie darba devēja. Ja algas nodokļa grāmatiņa jau atrodas pie darba devēja, tad nav jādara nekas.
Ja algas nodokļa grāmatiņa neatrodas pie darba devēja, bet pie pensijas izmaksātāja, kas var būt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, Aizsardzības ministrija, Satversmes aizsardzības birojs, Militārās izlūkošanas un drošības dienests, tad, lai pensionāra neapliekamo minimumu piemērotu dalīti ar nākamo mēnesi un turpmāk, līdz esošā mēneša 15. datumam ir jāiesniedz algas nodokļa grāmatiņa darba devējam - galvenajā ienākumu gūšanas vietā.
Lai dalīto neapliekamo minimumu piemērotu ar 2025. gada 1. janvāri, algas nodokļa grāmatiņa darba devējam ir jāiesniedz līdz 2024. gada 15. decembrim.
Lēmuma pieņemšana ir katra strādājošā pensionāra brīva izvēle.
Kā rīkoties, ja pensija ir virs 1000 eiro mēnesī?
Ja pensija ir virs 1000 eiro, pie jebkura darba algas apmēra, tad nav nepieciešams piemērot dalīto pensionāra neapliekamo minimumu, jo viss pensionāra neapliekamais minimums tiek piemērots pensijai. Šādā gadījumā algas nodokļa grāmatiņai ir jābūt iesniegtai pie pensijas izmaksātāja (Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, Aizsardzības ministrija, Satversmes aizsardzības birojs, Militārās izlūkošanas un drošības dienests).
Ja algas nodokļa grāmatiņa jau atrodas pie pensijas izmaksātāja, tad nav jāveic nekādas darbības. Ja algas nodokļu grāmatiņa tomēr neatrodas pie pensijas izmaksātāja, bet gan pie darba devēja, tad, lai visu pensionāra neapliekamo minimumu piemērotu pensijai ar nākamo mēnesi un turpmāk, līdz esošā mēneša 15. datumam algas nodokļa grāmatiņa ir jāiesniedz pensijas izmaksātājam.
Arī tad, lai visu pensionāra neapliekamo minimumu piemērotu pensijai ar 2025. gada 1. janvāri, algas nodokļa grāmatiņa pensijas izmaksātājam ir jāiesniedz līdz 2024. gada 15. decembrim.
No 1. janvāra mainās arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme. Kā tas ietekmēs strādājošos pensionārus?
Jā, no 2025. gada 1. janvāra tiek ieviesta divu pakāpju iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme – 25,5% ienākumiem līdz 105 300 eiro gadā (8775 eiro mēnesī), 33% – ienākumiem virs šīs robežas.
Ja strādājošā pensionāra algas nodokļa grāmatiņa būs iesniegta pensijas izmaksātājam, tad darba devējs katru mēnesi ieturēs iedzīvotāju ienākuma nodokli 25,5 % apmērā no visas darba algas (no pirmā eiro).
Te jāpatur prātā, ka arī ir strādājoši pensionāri, kuriem tiek piemēroti nodokļu atvieglojumi un/vai papildatvieglojumi. Ja algas nodokļa grāmatiņa ir iesniegta pie darba devēja, tad piešķirto atvieglojumu par apgādājamo personu un/vai papildu atvieglojumu cilvēkiem, kuri ir atzīti par personām ar invaliditāti vai politiski represētām personām, vai arī nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem, darba algai piemēros darba devējs.
Ja algas nodokļa grāmatiņa būs iesniegta pensijas izmaksātājam, tad piešķirto atvieglojumu un/vai papildatvieglojumu pensijai piemēros pensijas izmaksātājs.
Kā notiks pensionāra neapliekamā minimuma piemērošana ar gada ienākumu deklarāciju?
Ja pensionāra neapliekamais minimums mēnesī, kas ir 1000 eiro, netiek izmantots pilnā apmērā – vienalga vai dalītā veidā, vai nedalītā veidā, tad pensionārs to pilnā apmērā var piemērot iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, ja vien kopējais ienākumu apmērs to pieļauj. Tad tiks veikts iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārrēķins un tiks atmaksāts pārmaksātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis.
Šādi pensionāra kopējais gada ienākuma apmērs nesamazinās, tikai tā saņemšana tiek nobīdīta laikā, jo gada ienākumu deklarācija tiek iesniegta nākošajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam.
Kādas ir VID EDS veicamās darbības saistībā ar algas nodokļa grāmatiņu?
Lai strādājošais pensionārs varētu iesniegt algas nodokļa grāmatiņu pie darba devēja vai pie pensijas izmaksātāja, viņam ir jāautorizējas savā Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (VID EDS) profilā (ar bankas rekvizītiem), tad jāatver sadaļa “Algas nodokļa grāmatiņa”, tur apakšsadaļas “Ienākuma gūšanas vietas” ailē “Ienākuma gūšanas vieta, kur iesniegta algas nodokļa grāmatiņa” ir jānorāda vai darba devējs vai pensijas izmaksātājs, atkarībā no izdarītās izvēles par pensionāra neapliekamā minimuma piemērošanu.
Tiem senioriem, kuri nelieto EDS ir iespēja visu sakārot, dodoties uz kādu no VID filiālēm vai Valsts un pašvaldības klientu apkalpošanas centros visā Latvijā.
LR LM informācija